Független attól, hogy vállalkozó, cégvezető, marketinges, tanár, vagy diák vagy, egy jó prezentáció biztosítja azt, hogy karrieredben egy szintel fentebb lépj. Ezen kívül tekintélynek fognak tekinteni azon témakörben és területen, ahol az előadást tartod. A prezentáció nem más, mint diák sorozata arról, amit el szeretnél mondani, közvetíteni szeretnél a közönség felé.

Az egyik legismertebb dia alapú prezentáció készítő a PowerPoint, mely 1987-ben látta meg a napvilágot, és azóta is rendületlenül támogatja a felhasználókat. Természetesen számtalan más prezentáció készítő szoftver is létezik (Prezy, Canva, Google Slides) de mivel az egyik legismertebb, és az oktatás számára támogatott a Microsoft PowerPoint, így ennek a bemutatása lesz ebben a cikkben. Természetesen a tippek és tanácsok általánosságban minden prezentációra értendők.
Míg néhány évvel ezelőtt a prezentáció készítése és használata elsősorban az üzleti világra korlátozódott, mára már a legkisebb tanulók is könnyű szerrel készítenek tanulmányaikról, érdeklődési körükről bemutatókat. Az információs társadalom rohamos fejlődése is lehet az oka, vagy a nemrég mindenki által tapasztalt pandémiás időszak is, de a prezentáció lételeme lett az oktatásnak. A régi írásvetítők feledésbe múltak, helyettük megjelentek a digitális eszközök, és azok oktatási lehetőségei.
Prezentáció felhasználási lehetőségei az egyetemi oktatásban:
- új ismeretek átadása, a tananyag színesebbé, érdekesebbé tétele
- diplomavédés
- hallgatói előadások
- tanulmányok bemutatása
- pályázati folyamatok bemutatása
- munkálatok értékelése
Tippek ahhoz, hogyan ne készíts PPT-t!
- ne használj túl sok diát (A túl hosszú előadás unalmassá, a túl sok dia pedig átláthatatlanná teszi az prezentációt.)
- kerüld az animációkat (A túl sok animáció „gagyi” hatást kölcsönöz. Úgy tűnik, mintha most láttad volna először a programot, és ki akartál volna próbálni minden animációt.)
- ne használj hangeffekteket (A 90-es években nagyon mókás volt egy-két hangeffekt a kisgyerekeknek szánt előadásokban, de mára ez már nem trendi.)
- figyelj a színekre (A sok, különböző szín olvashatatlanná, zavaróvá teszi a prezentációt.)
- ne legyél túlságosan minimalista (A minimalizmus hátulütője az, hogy érdektelenné válik a prezentáció. Nem hat a közönségre.)
- legyen hozzá képed (Figyelj oda, hogy a képek, fotók megfelelő, hivatalos forrásból származzanak, valamint arra, hogy megfelelő felbontással és szerkesztve legyenek. Erre használhatsz sablont is.)
- ne írj a képekre (A képekre történő írásnak megvannak a módjai. Ha egyszerűen ráírsz egy képre, akkor az olvashatatlan lesz, és a kép funkcióját is rontja.)
- használj megfelelő táblázatokat, diagramokat, grafikonokat (A rossz diagramok, táblázatok elvonják a figyelmet, mert a közönség értelmezni próbálja azt. Használj egyszerű, érthető ábrákat.)
- figyelj a betűtípusra és méretre (A rossz betűtípus, valamint a nem megfelelően megválasztott betűméret ront a prezentáció értékén.)
- ne írj mesekönyvet (A kevesebb néha több alapon a prezentációra nem kell folyó szöveget írni. Használj címszavakat, és ne hagyd, hogy a közönség olvasson, miközben rád kellene figyelniük.)
- nem barátkozunk (A prezentációba nem rakunk smile, vagy egyéb oda nem illő jeleket, vicceket, egyéni gondolatokat. Komolytalanná válunk vele.)
- minden másra ott a tervező (Ha nincs ihletünk, időnk, energiák, nyugodtan használjuk a PowerPoint beépített Tervező funkcióját, viszont alkalmazzunk benne módosításokat, ugyanis „ciki” ha egy előadássorozatnál 2-3, esetleg több PPT is ugyanúgy néz ki.)
- és a ChatGPT (Ha tényleg semmi nem megy, akkor telepítsük a ChatGPT PowerPoint alkalmazást, de erről később is lesz szó.)
- és még sok más …
Ha elkészültél a prezentációddal, ideje azzal foglalkozni, hogy azt a prezentációt elő is tudd adni. Ne feledjük, hogy egy jó prezentációhoz szükséges egy jó prezentálási készség is.

Tippek a prezentáláshoz:
- gyakorolj otthon (Miután elkészült a prezentációd, otthon, irodában, próbáld ki többször is.)
- mérd az időt (Elvileg tudod, hogy mennyi időd áll rendelkezésre a prezentálás alatt, ezért mért az időt, és koncentrálj a lényegre.)
- ismétlés a tudás … (Próbáld el újra és újra a prezentációdat, mert mindig adódhatnak olyan helyzetek, amikor improvizálni kell.)
- ne használj papírt (Ne olvasd fel a prezentációdat, mert olvasni mindenki tud. A lényeg mindig az írott anyag „mögött” rejlik.)
- tarts szünetet (A prezentáció közben tarts néha lélegzetvételnyi szünetet. Ekkor az résztvevőknél az adott információ elmélyül, újabb figyelmet kapsz.)
- fókuszálj (Keress az előadás során 2-3 olyan pontot, amire fixen figyelni tudsz, így nem tereli el semmi más a figyelmedet.)
- beszédtechnika (Figyelj oda, hogyan beszélsz. Ne legyen a beszéded monoton, egyhangú. Változtasd a hangod tónusát, de ne úgy, mint egy színi előadásban.)
- nonverbális kommunikáció (Figyelj oda a mozdulataidra. Ne állj egy helyben, nem felelsz a tanár mellett! Kis területen mozogj, vond magadra a figyelmet.)
- NYUGI (Ne feledd, stresszesen semmi nem megy, ezért nyugodj meg a prezentálás előtt.)
- légy magabiztos (Öltözködj alkalomhoz illően, mozogj magabiztosan, kommunikálj érthetően.)
- mindig előre nézz (A kommunikáció egyértelműen a közönség felé kell, hogy történjen, ezért soha ne olvass a kivetített prezentációról, mert egyből lejön mindenkinek, hogy nem készültél.)
Szóval, bármit is teszel, az első és legfontosabb, hogy felkészült legyél. Gyakorlás, ismétlés, gyakorlás, ismétlés. Ezek nélkül soha nem fog működni. Akármennyire is gyakorlott vagy egy előadásban, egy technikában, mindig készülj a következő előadásra, mert ha elbízod magad, akkor felkészületlenné válhatsz.
A jövő prezentációja
Az információs társadalom rohamos léptű fejlődésének eredményének tekinthetjük az AI-t, tehát a mesterséges intelligencia megjelenését. Mára eljutottunk oda, hogy tudunk képet generálni, zenét készíteni, dolgozatot, tanulmány megíratni, és természetesen PPT-t készíteni, vagyis inkább készíttetni. Egy jól megfogalmazott utasítás alapján az AI elkészíti számunkra a „tökéletes” PPT-t. Szöveget generál hozzá, képekkel, effektekkel látja el a prezentációnkat. Ne feledjük, hogy nem mi írtuk, nem mi találtuk ki. Mi csak beszélgetésbe elegyedtünk egy géppel, aki elkészítette helyettünk. A feladatunk az, hogy az elkészült PPT-t átnézzük, korrigáljuk, javítsuk, aktualizáljuk.
Számos olyan prezentáció készítő van, ami AI alapján működik:
Természetesen ezek többsége fizetős, vagy beépített fizetős szolgáltatást tartalmaz. A lényeg az, hogy próbálja ki mindenki. Nézze meg mire képes az AI, és ne csodálkozzon azon, ha az óráján megjelenik valaki egy hasonlóan készített prezentációval.
Hasznos linkek: