Az egyetemi tanulmányok megkoronázása, a tanulmányok végének lezárása a szakdolgozat, diplomamunka elkészítése, és ennek megvédése. A záróvizsga nem más, mint ami bemutatja mindazt, hogy az elmúlt évek során milyen szinten sikerült elsajátítani a tanulmányokat (ez a magolós rész). Ezzel szemben a diplomamunka, szakdolgozat nem más, mint a szakterületedre készített kutatás, tudás elsajátításának bemutatása. A szakdolgozatnál nem kell magolni, itt a saját témádban, vagy a konzulenseddel közösen választott témában kell nyújtanod a legjobbat.

A szakdolgozat védés lényege, hogy meggyőzd a bizottságot arról, hogy a kutatás, a témakör, mind a saját választásod, te általad íródott, saját kezed munkája. Azt kell bemutatni, hogy amit eddig tanultál, azt a valós életben alkalmazni is tudod, és abban te teljes mértékben szakértő is vagy.
A legfárasztóbb és leghosszabb részen, tehát a szakdolgozat megírásán túl a legfontosabb, hogy erről beszélni is tudjál. A szakdolgozatot egy bizottság előtt kell megvédeni. Ez a bizottság nagy valószínűséggel olyan személyeből áll, akik tanítottak, vagy szakértői annak a témakörnek, amelyet te eddig tanultál. Ez a bizottság arra kíváncsi, hogy az általad választott témában mennyire merültél el, érted-e, hogy mit csináltál, valamint a magad elé helyezett célokat elérted-e vele. Az egyik legfőbb kérdés, hogy miért azt a témát választottad, amit és amiről írtál.
A védés szó hallatán sokan megijednek, de ez a szó csak annyit jelent, hogy bebizonyítod az általad leírtakat. A védés intézményenként változhat. A bizottság általában 3-4 főből áll, akik szakértői a témának. Ennek a 3-4 főnek kell maximum 15 percben bemutatni a szakdolgozatodat, és válaszolni a feltett kérdésekre. Ehhez mindenképpen szükséges egy jó prezentáció. Ennek elkészítéséről már írtunk, úgyhogy érdemes átnézni a hatékony prezentációkészítés szabályait. A prezentációkészítéshez általában használt program a Microsoft PowerPoint, Prezi, Google Slides, de mindenki olyan programot használ, amihez ért. Egy dolgot viszont ennél is figyelembe kell venni, ez pedig nem más, minthogy amennyiben nem a saját számítógépünket használjuk a védés során, akkor nem biztos, hogy működni fog az általunk elkészített prezentáció. Ezért lényeges, hogy érdeklődjük meg, milyen informatikai eszközök állnak rendelkezésünkre majd.
Prezentáció felépítése
A prezentáció készítésnek szakdolgozat védésnél is vannak alapszabályai, amelyeket érdemes betartani. Ilyen például, hogy mennyire legyen hosszú, vagy rövid, mennyire legyen tele képekkel, vagy mennyire legyen minimalista, és még számos dolog. Elsősorban a téma fogja meghatározni mindezt. A prezentáció hossza ne haladja meg a 15 diát. Ne feledd, nem kell hosszú szövegeket írnod, mert senki nem fogja elolvasni azt, törekedj a rövid, tömör, kulcsszavas prezentáció elkészítésére.
A prezentáció részei:
Bevezető:
Az első dia, mint azt a diplomamunkán vagy szakdolgozaton is kötelezően, itt is szerepelni kell az alábbiaknak:
- szakdolgozat címe
- évszám
- neved
- szakod
- konzulensed neve
- esetleg szakod megnevezése.
A következő dián egy rövid vázlat, mely bemutatja a diplomád témáját, felépítését, valamint a hipotéziseket. Ekkor kell elmondanod azt is, hogy miért ezt a témát választottad, valamint azt, hogy milyen módszerrel készült az adott szakdolgozat, valamint, ha volt, akkor milyen kutatási eszközöket használtál fel hozzá.
Tárgyalás:
A prezentációd azon része, amelyben a szakdolgozatod lényegi részét mutatod be. Itt kell elmondanod azt, hogy a kutatásoddal milyen irányba indultál, hogyan valósítottad meg, valamint, hogy a hipotéziseid beigazolódtak-e, és ha igen hogyan, és ha nem, akkor miért nem. Ha a kutatásod engedi, akkor használj diagramokat, de csak úgy, hogy azok átláthatók legyenek, és ne vegyen el sok időt azok elmagyarázása. A végén pedig beszélj arról, hogy milyen következtetéseket tudtál levonni a kapott információkból, valamint, hogy jár-e valamilyen disszeminációval a kutatásod.
Befejezés:
A szakdolgozat bírálatakor kapott kérdésekre ekkor kell válaszolnod. A szakdolgozatodat elvileg minden résztvevő olvasta, és tisztában van vele, hogy mit tartalmaz, viszont a kérdéseket elsősorban a bírálód fogja tudni. Ezeket a kérdéseket itt kell megválaszolni. Ezen kívül, ha valamilyen egyéb megjegyzésed van a kutatással kapcsolatban, akkor azt itt megteheted, de vigyázz, hogy ne bonyolítsd bele magadat felesleges beszélgetésekbe.
A prezentáció magában még nem jelent semmit, ha nem tudsz róla beszélni, ezért legyél felkészült, magabiztos, és határozott. Mivel a szakdolgozatot és a védésre szánt prezentációt is te készítetted, így minden tudásnak birtokában vagy. Már csak annyi dolog van, hogy egy kicsit nézz utána annak is, hogyan kell hatékonyan prezentációt tartani.